Stručná historie pardubického larpu
pard.png

Tato historie je částečná, jak byla sebrána od několika pamětníků. Je odsouzena k neúplnosti, ale je dobrým pohledem do minulosti. Mnoho věcí bylo opomenuto a doufejme, že bude odhaleno dalším hledáním, do té doby si však musíme vystačit.
Informace jsou situovány převážně do Pardubic s přesahy do jiných měst (která by si zasloužila vlastní historie, ale schází nám informační zdroje).


2001

První zaznamenaný Hellcon u Nasavrk v produkci Khelbena. Zatím jen družinovka pro 25 nadšenců, ale přeci něco… Objevují se jména jako Natham, jeho bratr, Pyvern.
V regionu se také odehrává Lakárie a první akce kolem Řádu a Zorhajnu.

2002

Zlenice, Ishad, ale také Řád umožňují rozvoj dalších nápadů a rozšiřují základnu nadšenců pro larpy. Svoji dlouholetou historii zahajuje také běh zorhajnských světů.

2003

Přece jen trochu více zaznamenané historie.
Rozvoj hraní stolních RPG, fenomenálního Dračího doupěte. Existovalo několi skupin, které na sobě nijak nezávisely: Fíďa, Saša, Newman, Smeety také Jéwanne, Yzergin, Tete, nebo Jers a Kenoto.
Netrvalo ani tak dlouho a Smeety přinesl GURPS. Nový systém se prosazoval váhavě, ale nakonec se stal jedním z nejhranějších, což platí dodnes. Kolem Khelbena a Mors se rozvíjelo hraní World of Darkness, ve kterémžto světě nezávisle hráli také představitelé vysokoškolského sci-fi klubu Salamandr. Lidé se ale mezi sebou takřka neznali.
Objevují se první vlaštovky v podobě návštěv dřevěných bitev. Tak se Pardubičtí seznámili s Přeloučskými.
Maoren pořádá první bitvu Warhammer. Pořádá se druhý ročník Hellconu, nyní už jako plnohodnotného světa. Svoje počátky sem datuje také Shadows of HK, což znamená důležitý krok nejen při seznámení se s dalšími hráči (například s Potkany či Frakirou), ale i mezi sebou.

2004

Hellcon si letos dává pauzu. Maoren se vrhá do druhého organizování bitvy Warhammer za Přeloučí.
Rýsují se základy skupin Nandor a Skotského regimentu (nebo aspoň jeho pardubické odnože). Na larpy, jako je Eodix nebo Bezkrálí, se začíná jezdit v trochu větším měřítku, a odtud připlouvá inspirace k vlastní tvorbě. Řád pořádá již pátý ročník, mezi místní události se zařazuje první Megalarp.

2005

Na koleje pardubické univerzity přichází studenti, kteří se později zapojují do dění v komunitě: Cíňa, Caldon, Darien. Pokračují Shadows of HK, i když se tato éra pomalu blíží ke svému konci. Máme tu už čtvrté pokračování Hellconu. Také v létě probíhá bitva Warhammer. Saša uspořádává komorní larp s upírskou tématikou, který se odehrává v okolí čajovny Na Paletě. Ta se do budoucna stává důležitým místem setkávání u čaje, RPG, stolních či karetních her a také dřevěných tréninků. Poskytuje také zázemí nejednomu larpu. Premiéru slaví Křest ohněm ze světa Zaklínače, který se dočká ještě několikerého pokračování.
Khelben v té době vyhlašuje devítidenní larp Noční Hlídka, který byl pro mnoho lidí z Pardubic důležitým bodem: samostatné existující skupiny či jednotlivci měli možnost se mezi sebou seznámit.

2006

Únorové narozeniny slaví Cíňa dalším malým larpem. Březnové sněhy pak pokřtí pokračování Hellconu, které se do budoucna zapíše jako Zimní Hellcon. Oddech trvá do června, kdy se mnoho lidí nechá strhnout Khelbenovým minilarpem u příležitosti Animevíkendu. V létě pak probíhá další Křest ohněm od Drirra a Warhammer svět v režii Maorena a Newmana.
Listopadovou pohodu rozvíří druhý díl devítidenní Noční hlídky, který vzbudí mnoho kontroverzí. Předchází mu Cíňovo preludium, kde se na jednovečerním dění uvádí do Pardubic Denní hlídka, z minulého roku zde neexistující instituce.

2007

Skupiny z dřevěných zbraní přezbrojují na železné. V Hradci Králové se formuje nová skupina Sons of Odin. Krásné počasí přináší poslední Hellcon, který si odnesl mnoho kritiky, hradečtí nabízejí dvounoční Shadowrun (dosud nezopakovaný). Tento rok nepřinesl mnoho larpových událostí, o to více se hrálo na poli RPG. V létě probíhají tradiční akce (Křest ohněm, Řád, Zorhajn svět), Warhammer svět vyměnil organizační tým. Došlo k nějakým pokusům o navázání kontaktu se Salamandrem, ale nepříliš úspěšně. Za zmínku stojí, že v Pardubicích probíhá Gamecon, kam někteří z místních dorážejí, a první ročník larpu Norgath. Poprvé probíhá Hospoda mezi světy.
Třetí Noční hlídka je zkrácena na tři dny a taktéž je doplněn organizační tým. Začíná se hovořit o potřebě uspořádat další události pro Pardubice.

2008

Tento rok zaznamenal dozrávání řady nových projektů v hlavách nových organizátorů. Na březen je ohlášen velikonoční larp Trinity na motivy boje dobra a zla, do kterého se zapojuje jak Hradec Králové, tak Pardubice a Přelouč. Na prosinec je plánováno pokračování v podobě larpu Dooraway v produkci Singolla a Ewky. Červen přinesl zahradní slavnost pro upírskou smetánku s názvem Turnaj pro Lolit, tentokráte se o režii staral Saša a Ada. Navázaly se vztahy se Salamandrem a (do určité míry) s pardubickým Palantírem.
K Pardubicím se také přesunul Řád od Whitea, také Warhammer svět, který se vrátil k původnímu organizačnímu složení, druhé dějství larpu Norgath a zaměřila se sem i Taurea. V Náchodě se odehrávají čtyři jednodenní larpy z postapokalyptického prostředí. Září v Hradci nabízí Zapomenuté příběhy, kvalitní událost čerpající z motivů moderní mystiky. Listopad nabízí nový městský larp Matrix z produkce Newmana a Darien.

2009

Vedle starších a zavedených událostí proběhlo (nebo proběhne) několik zajímavých počinů. Z americké produkce vypůjčený larp Prokletí panství Whately, Tajemství od organizátorů Aleoin a Calcathey. Také nás čeká řada larpů na PotkanConu, setkání východočeských zájemců o tuto tématiku, jako je Assenois (od Drirra), Anti-semitism (Kačena a Sanguinarr), Space Station (Zak) a další. Podzim přinese pokračování Matrixu, nové zpracování Lukjaněnkova světa do podoby Denní hlídky, Ewka a Singollo přinášejí detektivně hororovou Smuteční hostinu.
Od budoucnosti očekáváme lepší kooperaci mezi organizátory, vzájemnou pomoc a inspiraci při tvorbě nových projektů.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License