Randgarda
hvelgerm.png

Kdy: 3. - 5. 5. 2013
Kde: Netolice u Jičína
Pořádá: Adam Raell Pospíšil
Počet účastníků: 30 - 60
Účast: na přihlášku
Odkaz: http://randgarda.blogspot.cz/
Kontakt: zc.murtnec|mada.lear#zc.murtnec|mada.lear
Sdílet: Facebook
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=o6L9TVAZOXI


"Není důležité, co nalezneš, ale co vlastně hledáš."

Larp Randgarda se odehrává se stejnojmenném fantasy světě, kde je možné opravdu vše. Záleží jen na váze vašeho měšce a ostré dýce. Králové jsou přežitek, gildy a zlaťáky vládnou.
Larp je zasazen do okolí malé vesnice Leka, která se nachází na severu ostrova Trigon, druhého největšího ostrova souostroví Randgardy. Jednotlivé gildy vysílají své zástupce do oblasti hájit své vlastní zájmy. Nutí je k tomu nejrůznější skutečnosti a právě zde se cesty všech gildařů protínají. Proč? To zjistí pouze ten, kdo se vydá za nimi.

Co očekávat: Silný příběh. Možnost některých předpřipravených rolí. Menší množství bojových konfrontací. Originální, nově vznikající svět Randgarda a možnost podílení na jeho dalším směřování. Pravidla 'na míru'. Systém 'Svět' a neustálé, 24 hodinové hraní.

Co neočekávat: Velkou výpravu. Epické souboje stohlavých armád. Velký počet účastníků.

Zázemí: Na místě bude dostatek pitné vody, vína a možná i něco na zub. Zároveň počítáme s dostatečnou hloubkou latrín. Parkovací místa pro automobily se naleznou také a místa na stany jsou samozřejmostí. Ve velkém stanu bude otevřený skromně zásobený hostinec právě s vínem a podobně.

Pro larp si samozřejmě můžete připravit libovolnou roli, která bude vyhovovat Vám jako hráčům. Druhou možností je přihlášení za částečně připravenou roli, která obsahuje jen jistou gildovní příslušnost a jasný cíl, zadaný gildmistry. Pro obě možnosti je však nutné poslat přihlášku spolu s historií a cíli postavy. Přihlášku posílejte na e-mail uvedený v kontaktech.

Pokud si vytváříte roli čistě podle sebe, je nutné si vybrat jenu z gild, které budete členem. Její zájmy pak budete na akci hájit, spolu se svými cíli a touhami. Do přihlášky napište i kýžené dovednosti z pravidel, které Vaše postava bude ovládat.

Druhá možnost je velmi podobná, až na to, že již od začátku Vás budeme trochu směřovat, co budete hrát a plnit.


Dojmologie

Arti

Randgarda je nově stvořený svět s novými pravidly, a tento LARP byl první v něm hraný. Musím říci, že svět je promyšlen velmi dobře a poskytuje řadu možností pro různé zápletky. Ač byl pro všechny hráče, ale i CP naprosto nový, tak myslím, že z hlediska pravidel se s ním všichni poměrně dobře popasovali. Horší to bylo z lediska ogranizace světa. Zápletka přímo vybízela k různým intrikám, mezi přítomnými gildami, ovšem právě zde bylo potřeba pro plnohodnotné hraní více než minimální znalosti systému gild ve světě Randgarda.

K dispozici byly 4 hlavní questové linie, ke kterým někteří hráči měli informace od začátku a jiní se mohli v průběhu dostávat. Krom toho ale v prostoru bylo i spoustu menších zápletek a velký prostor k interakci mezi hráči. Kdo chtěl, ten mohl hrát neustále, což považuji za velký plus příběhu.

Šrámem na akci bylo předčasné ukončení hry již v sobotu večer. V průběhu odpoledne totiž došlo k neočekávanému zvratu situace, smrti dvou postav a útěku zločince s pěti dalšími hráči ze hry. S nimi zmizelo i několik zásadních informací o hlavních questech a zbylé postavy ve hře i přes snahu organizátorů nenašli vtniřní motivaci k aktivnímu pokračování. Po dohodě přítomných byla tedy hra ukončena. Malou ale velmi vydařenou útěchou byla noční ukázka plánovaného finále jedné z hlavních questových linií - průchod tajemnou jeskyní plnu oživlých soch.
Pro příště bych pořadatelům doporučil větší vnímání průběhu hry a částečnému směrování hráčů. Rozhodně nepočítejte s tím, že si hráči mezi sebou sdělí střípky tajných informací, bez jejichž znalosti nelze pokračovat v hlavní linii příběhu.
Naopak musím pořadatele pochválit za rozdání rolí. Ať hráč nebo CP, asi všichni měli nějaké vstupní informace pouze pro ně a dle nich mohli hrát svou roli jak si jen chtěli. Osobně jsem si díky tomu skvěle zahrál a mohl řešit spoustu různých zápletek, zatímco jiným se cíleně vyhýbat. Obecně, kdo byl aktivní a hrát chtěl, ten si zahrál! To je přesně to, co od systému svět chci a těším se na další ročník.

Wasar

Svět: Rangarda má velmi pěkný a netradiční svět. To ale zároveň znamená, že i hráči by měli věnovat trošku času na prečtení a pochopení tohoto světa. Ne všichni tak bohužel učinili.
Zápletka: Vlastní LARP byl dobře vytvořen jak z hlediska zápletek, tak i CP a HP.
Organizace: Z organizačního hlediska proběhlo vše bezchybně.
Místo: Herní území bylo velmi členité a poskytovalo spoustu různých exteriérů. Tábor byl útulný a obsahoval vše potřebné.
Hra: Hraní bylo hodně volné a otevřené. To však klade velké nároky na hráče. Je totiž nezbytně nutné aby hráči pochopili svět a vžili se do své postavy. To se tady trochu nepovedlo a došlo k nelogickému zabíjení. Pořadatelé pak už měli jen malou šanci ovlivnit a zachránit příběh. Osobně bych doporučoval pořadatelům pro příště zvýšit kontrolu nad příběhem. Na druhou stranu já jsem si krásně zahrál a dostal se do spousty zajímavých situací. Už se těším na další ročník.

Síra

Randgardě bych v zásadě vytknul dvě věci - 1) ačkoliv při hře samotné bylo počasí poměrně pěkné, několik dní těsně před akcí lilo jako z konve, takže se veškeré kulisy připravovaly až v předvečer larpu nebo dokonce během hry - což bylo, řekl bych, znát 2) Nedostatek hráčů měl za následek upravování některých dějových linií na poslední chvíli. Navíc se některé postavy pobily navzájem, či z Leky předčasně uprchly, pročež už v sobotu večer nezbyl ve hře vlastně nikdo, kdo by mohl děj dotáhnout do konce, a hra tak byla bohužel o něco kratší, než se plánovalo.
Co bych naopak vyzdvyhnul je 1) Minimální rozdíl mezi hráči a CP, takže i cépéčka si výborně zahrají a hráči nejsou jen dobrodruzi hledající někoho, kdo by jim dal další quest, ale mají v larpovém světě své role a povinnosti jako každý jiný 2) velikost larpu - lidí je dost na to, aby si člověk mohl odpočinout, když se mu zrovna nechce nic dělat, a nezdržoval tím celou hru, ale není jich tolik, ale by se postavy ztrácely v davu. 3) Prostředí - herní svět je propracovaný a zajímavý, herní území larpová klasika (stany, les, ohniště).
Sečteno podtrženo, doufám, že se dočkáme druhého ročníku, pro který bych snad jen doporučil mít plán B pro případ předlarpové úmrtnosti účastníků :)

Organizátoři

Přátelé!
Chvilku mi to trvalo, ale nakonec bych rád shrnul proběhnutou akci.
Tedy, co říci závěrem? Díky všem, kteří se nezalekli rýmiček a špatného počasí a dorazili. Díky všem, kteří přežili v libovolném slova smyslu. Díky všem, kteří jste výtečně hráli a vytvářeli skvělou atmosféru pro ostatní. Díky všem, kdo nechcete dopustit, aby budoucnost lidstva skončila v prdeli. A hlavně díky všem, kdo jste mi nechali můj jablečný sad!
I já jsem se královsky bavil a až na některé technické nedostatky, které jsme nemohli ovlivnit a trochu (dobře trochu více) mne znechutili, se hra vydařila, byť nedopadla absolutně podle očekávání.
Tedy ještě jednou díky všem hráčům, démonům, ještěrkám, bláznům, soudcům a rektonautům a za rok (a možná i dříve) zas ahoj!
Raell


Diskuze

Add a New Comment
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License