Piková pětka
petka.png

Kdy: 13. 2. 2015 od 18.00
Kde: Pardubice
Pořádá: Eliška, Sobotová, Filip "Drirr" Appl
Počet účastníků: 5
Účast: Na přihlášku
Odkaz:
Sdílet: Facebook


O hře

Pět lidí a svět zmenšený do šedivých ulic uniformní Paříže. Pět lidí s obyčejnými životy, ale s neobyčejným osudem, který se blíží rychleji než poslední zatáčka horské dráhy… Příběh tak trochu o totalitě, tak trochu o politice, tak trochu o bezmocnosti. A tak trochu víc o vás samotných.

Piková pětka je komorní příběhový a diskusní larp, ve kterém se prolínají postavy s hráči víc, než je obvyklé. Odehrává se v nepříliš blízké a v ne zas tak vzdálené budoucnosti a je určený pro ty, kteří se nebojí svých vlastních názorů a názorů ostatních.

Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď?
--——

Dojmologie

Riwi

Dostal jsem se hned k druhému uvedení tohoto komorního larpu a myslím že ho zařadím mezi své nejoblíbenější. Promítání hráče do postavy mi tu příjde jako dobré a člověk alespoň může konfrontovat své názory s velice pravděpodobnými důsledky. Neposlal bych do této hry asi provhráče, protože hlavně ze začátku si hru tvoří sami svými vlstními příběhy a celkově uchopení vyžaduje někoho kdo se nenechá vést kompletně za ručičku. Myslím také, že díky tomu, že hra operuje se samotným hráčem jako postavou, tak se dostáváme k opravdu velké znovuhratelnosti s různými skupinami. Už teď mě napadá několik lidí se kterými bych si to rád zahrál.

Jan Winkelhöfer

Výsměch a potíže s kázní, jsme snílci a blázni tří generací,
s vráskami rytými dobou, čas zmařený mdlobou se nenavrací,
nečiny značené vinou se dějinami vinou, co dělat že máš:
navzdory otcům a synům se odhodlat k činům… kde domov je náš?
K. Kryl: Vůně

Tahle hra vás nenávidí. A než skončí, dost možná budete nenávidět vy ji. Ale to je asi v pohodě, je na to stavěná. Má pro vás totiž určité důležité poselství a celkové vyznění je (bez ohledu na poněkud ujeté okolnosti) velmi silné a rozhodně se nad celkovou výpovědí hry budete zamýšlet ještě hodně dlouho po jejím konci.
Co chci vyzdvihnout je ultrakomorní formát hry (ha, nový pojem!) - vlastně celá hra se v našem případě odehrávala u stolu a tak různě jsme si povídali, nic víc. Nakonec to ale k plnohodnotnému a napínavému zážitku bohatě stačilo. Za mě - skvěle uplatněný minimalismus.
Pro někoho by mohlo být problematické, že jednou z ústředních mechanik je “co nevyčtete v postavě, doplňte podle své zkušenosti / postoje”. Tím vlastně Piková pětka přichází o notný kus své rolové podstaty a věřte, že v některých situacích vám možná nebude úplně příjemné své vlastní názory a zkušenosti dávat najevo. S podobnou mechanikou, ovšem mnohem méně pracuje třeba Iure, tady však jde o zcela zásadní způsob hraní. Asi si tedy neumím představit, že bych PP hrál jinde než ve skupině přátel a důvěryhodných lidí, což se mi poštěstilo, takže i tady je výsledný dojem skvělý.
Jediná věc, která mě trochu poprudila - naprostá nemožnost jakkoliv ovlivnit výběr postav. Na hru samotnou to nemá zásadní dopad, popravdě z přidělených postav vychází jen velmi malý podíl herního obsahu.
Téma na zajímavou diskuzi by mohlo být, nakolik je Piková pětka ještě larp, při tom svém věčném porušování zažitých konvencí, na které je ovšem patřičně a oprávněně hrdá. Za mě skvělý experiment, který funguje, baví a obohacuje.


Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License