Kdy: 20. - 24. 7. 2009
Kde: Poblíž města Třemošnice na Chrudimsku, v příjemném a co do terénu aktraktivním prostředí údolí řeky Doubravy.
Pořádá: Elfin, Allegor, Drake a další
Vlastní stránky: http://norgath.novotnovi.net
Účast: volná na přihlášku
Kontakt: zc.manzes|htagroN#zc.manzes|htagroN
Legenda
15. července 83 po Bitvě
Okolnosti donutily krále Iriquindaeho znovu přesídlit sídelní královské město, tentokrát do rychle se rozvíjejícího těžařského městečka Kel Namhad. Zde musí jednak budovat aspoň trochu reprezentativní sídlo, jednak vyjednávat s okolními státy, z nichž vyniká Aledor, nově se snažící utvořit protighornskou alianci. Z předběžných zpráv a návrhů aledorských se zdá, že se budou snažit o politické přiblížení Norgathu Aledoru, a to i po stránce vojenské; postavením protighornských pevností pod aledorskou správou na území jižního Norgathu. Navíc stavbu dramatizuje, z pohledu krále, těhotenství královny a očekávaní brzkého porodu.
Proč právě Kel Namhad? Už před několika měsíci sem byla jasnozřivě přemístěna banka a ražba peněz. Poslední dobou získává toto místo stále více na významu jako obchodní křižovatka. A samozřejmě, jde o místo největší těžby inuru v Norgathu, někteří odborníci dokonce tvrdí, že je to oblast nejbohatších žil inuru na celém Ilbessu, z nichž jsou zatím využity jen zlomky; král má v úmyslu těžbu rozšířit, navzdory drobným nepříjemnostem v lese, které však budou s příchodem dvora a nejrůznějších lidí, kteří mají konečně příležitost dostat se výš, brzy odstraněny. Šikovní obchodníci mají slušnou šanci zbohatnout; přijíždějí karavany z celého známého světa. Stavitelé, kteří nezůstali v Harnothu, teď rozšiřují městečko, již nedostačující přílivu obyvatel.
Poblíž Kel Nahmadu by se také mělo nacházet kdysi majestátní sídlo Řádu Iawen, které bylo před dávnými lety za záhadných okolností opuštěno. Mluví se o něm jako o jednom z míst, kde se moc Bohů opravdu dotýká země, do jeho zdí však už nikdo dlouho nevstvoupil, takže ani místní ani král o něm nemají žádné důvěryhodné aktuální informace. Starší prameny ovšem hovoří o bohaté knihovně a chrámu střežícím svaté relikvie.
Rovněž z hlediska nejnovějšího politického vývoje se zdá Kel Namhad nejstrategičtější. Ze tří nově jmenovaných hradních pánů pouze Syrion zůstal věrný králi; tento svérázný šlechtic vládne za vydatné pomoci svého rádce Harnothské bráně. Dva nejmocnější norgathští šlechtici Tonius a Lanasaj se odtrhli a založili vlastní knížectví Tredin a Harnoth. Tonius záhadně podepsal smlouvu s králem o utvoření nového státu, Lanasaj se zkouší začlenit (přes určité vnitřní potíže) pod Manipuloss; má velkou šanci na úspěch, tuto oblast řemesel a obchodu je výhodné získat mírově, nepoškozenou – ve válce mohou řemeslníci zemřít a dílny shořet. V Menelionově panství Zlaté vrchy se Manipuloss pokouší vznítit povstání; královská armáda sice zatím vítězí, ale důležitá těžba zlata stojí. Při všech těchto potížích se ukázalo, že lid stojí při svém dobrotivém králi; některé rodiny utíkají z nových státečků na sever; sedláci ze Zlatých vrchů bojovali proti Manipulossu spolu s armádou.
Ve městě samotném se nyní nachází několik značně rozdílných skupin. Krále doprovází početný průvod mocných mágů, kleriků, samozřejmě garda a také věrní šlechtici a úředníci (například úředníci nově zřízených úřadů pro nejen sociální katastrofy a kulturu). Aledorští vyslanci si také přivedli stráž; navíc je doprovází několik podnikavých obchodníků. Stavitelé formují nový cech; a přestavba města zaměstnává všechny řemeslníky i obchodníky. Místní horníci rozhodně nejsou obyčejní kopáči, starají se převážně o to, jak si co nejsnáze a co nejvíce vydělat; už dávno nedřou celé dny v dolech. Původní obyvatelé Kel Namhadu se dívají na tyto změny různě, někdo se snaží dostat se výš, někdo nadává, že je královští připravili o práci či že les je teď mnohem nebezpečnější; všichni ale mohou zužitkovat svou znalost přírody, lovu jako průvodci a ochránci hledačů inuru. A za jakoukoli příležitostí se sem stěhují různí podnikaví lidé, často vystěhovalci ze vzbouřených oblastí.
Co se stalo mezi Norgathem II a III:
Již více než půl roku vládne Norgathu král Iriquindae, vyvolený princeznou Miven. Jeho nástup na trůn přinesl především uklidnění vnitrostátních problémů � sporů o trůn. To však neznamená, že království je nyní naprosto v bezpečí. Ghorn, sousední království, "kterému se sbíhají mlsné sliny, kdykoli o Norgathu uslyší", jak řekl mistr bankéř Elron (výrok není citován přesně).
První zásadní změna, kterou Iriquindaeho vláda přinesla, je přemístění královského dvora z dosavadního Larlattu do Tredinu, největšího norgathského přístavu. Larlatt přestal být vhodným místem pro sídlo krále poté, co z jakéhosi neznámého důvodu začaly magické předměty ztrácet svou moc a mágové nebyli schopni sesílat kouzla.
Vyhrocená situace (selské povstání) ve Zlatých vrších, panství Meneliona, byla uklidněna vysláním domobrany. Norgath také konečně začíná budovat armádu. S pomocí mistra Elrona je cvičeno asi dva tisíce mužů, dalších pět tisíc mužů mají v záloze hradní páni. Tonius z Tredinu byl jmenován hradním pánem. Brzy pravděpodobně podobným povýšením projdou další šlechtici. Dalším Iriquindaeho zásahem je zřízení komise pro hlídání státních financí. Do jejího čela byl dosazen mistr bankéř Elron z Eastwicku, zvaný též Drake. Komise má za úkol omezit úniky peněz ze státní pokladny. Do Rady mágů byl namísto zmizelého Allegora jmenován mág Sallah; novým představeným Řádu se stal templář Rubáš.
Království postihly bohužel také živelné pohromy. Podzimní záplavy ani obrovské přívaly sněhu v zimě nepřinesly nic dobrého. Naštěstí putovala díky Iriquindaemu do postižených oblastí pomoc ve formě jídla, lékařů a dalších potřebných subjektů. Poslední změnou oproti dosavadním zvykům je změna titulu krále. Iriquindae nechal zrušit titul "pán vody, země a vzduchu". Odůvodněním ze strany krále je domněnka, že titul je příliš pompézní a namyšlený, a tudíž se k jeho osobě absolutně nehodí.
Doslov
Proč, co a jak nestihl či nezvládl objasnit král Iriquindae I. během svého očekávaného proslovu, prvního v novém sídelním městě Kel Namhadu. Vyrušen byl jednak lichem Gorthem a jednak zprávou o narození dítěte, která dorazila spolu s dotyčným dítětem. Vybídnut pak Světlonoškou Elfin, král zasvětil dítě Bohům, přičemž však ono zmizelo.
Následující den se nesl ve znamení nepříjemné přítomnosti nejasných plánů Gortha, vesele se bavícího s královým rádcem Sallahem; nakonec z toho vzešla obtížně vyprošená pokusná ovce, do níž byl spoután Allegor, respektive Char, a ona byla z bezpečnostních důvodů (aby démona někdo nepozřel) zabita a magií oživena. Králova družina zkoumala podivné a nebezpečné okolní lesy, vladař sám bloumal bezcílně po okolí, uvažoval o lichově nabídce nekrodémonické či lichské budoucnosti a promýšlel možné strategie vyjednávání s aledorskými vyslanci. Na sklonku dne připutovala nepovšimnuta samotná nehmotná královna Miven, zatím nezpravená o ztrátě novorozeněte.
Druhý den vyjednávání se Sallah opět přiznal k mnohým svým zločinům, k nimž přidal vraždu předchozího krále Forwista II., Gorthos jednoduše zmizel.
Hradní paní Viktorií hájený Martel, komplikovaně obviněný z několika vražd včetně zabití několika hradních pánů, vyhrál soud, což rozlítilo svou pravdou si jistou gardu natolik, že vypověděla službu a vzala spravedlnost do vlastních rukou; Martel byl ubit, ovšem toto povstání nastolilo složitou neřešenou situaci.
Při hledání ztracené dcery opět Bohové svou oblíbenou panovnickou rodinu podpořili; díky královně se podařilo rozvázat nitky matoucí magie kolem dítěte, nicméně iluze falše vnesly chaos do možné oslavy nalezení dcery a uzavření výhodné smlouvy s Aledorem; jak se tehdy zdálo, neboť velvyslanci ukončili jednání ještě před zprávou o vyplenění Ghornu a za stávající situace by Norgath představoval spíš prošlapanou cestu aledorských vojsk, snažících se urvat z padlého obra co největší část.
Poslední den velkých událostí šlo především o zabezpečení okolí hlavního města. O vyčištění lesa od neznámého mága (zdá se, že utekl) se v podstatě postaral behemoth, ovládaný jakýmsi démonkem, kterého snad vyvolal Sallah nebo Char; o to, aby se z jedné hrozby nestala jiná, se postarala bojůvka skvěle vyzbrojených hraničářů. Vážnější hrozbu představovala šlechtická armáda, vojsko rebelů nespokojených s královým přístupem k vládě, která v počtu srovnatelném s královskými zaútočilo na Navarrském poli. K hlavnímu městu pronikla jen malá rychlá jednotka s cílem zabít krále, v čemž téměř uspěli, norgathský panovník bojuje o život. Vlastně to nebyl jen králův život, který visel na vlásku, jen díky královnině pohotovosti a obětavosti vesničanky Dorky přežilo dítě – malá Elfin, na památku nejobětavější velekněžky a Světlonošky.
Nyní, po měsíci od těchto událostí, je situace stále napjatá. Z Aledoru žádná pomoc ani armáda nepřišla, jako na Norgath úplně zapomněli. Odtrhl se další hrad, panství na Zlatonosu, které zatím stálo stranou všech nepokojů a povstání a teď očividně využilo čerstvé síly a zmatek občanské války po pádu Ghornu. Rovněž bankéři, králem během vyjednávání ignorovaní, sebrali svůj majetek, najali armádu a založili vlastní říši, Západní Mlhavu, s hlavním městem Narkinem; baron Elron si teď říká velkovévoda Elron z Narkinu a baron Dunar vévoda. Královští vedení regentem generálem Deraniem již vybojovali mnoho bitev se šlechtickými armádami, vojenská síla Norgathu se tenčí. Králův stav se nelepší…
O hře
Děj příběhu je tentokrát situován do rozvíjejícího se města Kel-Namhad v severozápadní části království Norgath, ka se král Iriquindae I., zvaný též Sedlák na trůně či Král Podomek, rozhodl přesunout svůj trůn z problémy zmítaného historického hlavního města Larlattu. V Kel-Namhadu se zároveň schyluje k jednání krále Iriquindaeho s delegací sousedního knížectví Aledor, jehož výsledkem by měla být spolupráce obou zemí a aledorská vojenská pomoc Norgathu proti výbojné říši Ghorn na jihu. Město proslulé zejména významným nalezištěm vzácné magické rudy Inuru a troskami dávného chrámu bohů Iawen se tak těší náhlé pozornosti, procitnutí a rozkvětu. Přijíždí nejen král se svou elitní gardou vedenou vrchním kapitánem norgatských vojsk Deraniem, nýbrž také řada architektů, stavitelů, dělníků, pochopitelně také dobrodruhů a podvodníků. Ve městě na okraji rozlehlých a temnými pověstmi opředených hvozdů se to zkrátka jen hemží svéráznými postavami nejrozličnějšího postavení, charakterů i záměrů. A očekávaná klíčová jednání mocných právě začínají…
Organizátoři
Elfin (18 let), Allegor (18 let), Valandil (16 let), Sallah (18 let), Drake (16 let). Elfin a Sallah dělají gymnázium v Chrudimi, Allegor dělá střední hotelovku v Chrudimi, Valandil gymnázium v Chotěboři a Drake teď teprve vypadnul ze základky.
Zájmy máme samozřejmě všichni fantasy, literaturu… a dál se to už hodně liší, třeba Sallahovy koníčky nejsou zrovna takové, s nimiž by se měl chlubit:))
Dojmologie
Excrementa
Fakt mě to bavilo a jsem straašně ráda že jsem tam mohla bejt. Příští rok to doufám zase vyjde a já pojedu (a možná si přivezu posilu v podobě mojí sestřenice :)). Každopádně určitě chci pochválit všechny orgy a poděkovat lidem v kuchyni, kteří tam všem tak pracně a hlavně chutně vyvářeli ;) a vlastně i to počasí nám přálo.
Kvok
Za bratry Křupavky (budiž jim země lehká) bych se rád připojil ke chválení hry a organizace. Z našeho pohledu hra proběhla bez jediné komplikace a mohu za nás za oba řict, že jsme si ji skvěle užili.
Oproti minulému ročníku bych kladně ohodnotil výraznější a častější celoměstské eventy, vzteklou gardu, skvělé počasí a chutnější jídlo. Co mi přišlo jako škoda, byly neúměrně levné magické předměty a lektvary, které tvoří jeden z mála způsobů utrácení peněz.
Nakonec bych se rád omluvil za nevysvětlené fiasko v podobě bombového atentátu na poslední mši. Mělo jít o reakci okultní skupiny na fakt, že se v Kel Nahmadu poprvé po desítkách let opět konají bohoslužby. Mrzí nás to, ale bohužel jsme tuto akci nezvládli ani vykonat, ani na konci vysvětlit.
Sid
Letos to byl fakt mazec. Hru sem si opravdu užil, nestalo se, že by mi hru něco, nebo někdo znechutil. jídlo bylo také dobré. Dále byly určitě luxusní noční pitky, které opravdu stály za to. Opravdi děkuju za ty čtyři dny, co sem na Norgathu byl.
Itgann
Tak konečně jsem se dal trochu dohromady, abych mohl alespoň zapnout PC a něco sem přihodit. Opět úžasné zázemí - především hospoda :] a taky kuchyně (díky Víně a Slívě)., kulisy – chrám byl perfektní (škoda, že nakonec nebyl kompletně otevřen), většinou dobří a pohodoví hráči - za vyzdvihnutí stojí (jako loni) určitě garda a náš jediný schopný člen Řádu Silun. :) Za sebe můžu říct, že si mi na Norgathu III líbilo více než na tom předchozím. Upřímně se mi ale zdálo, že hra na II. byla celá taková svěžejší a držela si stále tempo. Mně se zdál Norgath III. hrozně utahaný až příliš roztahaný .. ne, že by to bylo vždy na škodu, ale určitě by se našli hráči, kterým by to vadilo. Taky mě štvala přítomnost téměř nesmrtelných postav jako například Gorthos, kteří ve hře byli naprosto k ničemu a jen prudili. Do příště by to chtělo zapracovat na pravidlech a taky CP (přeci jen vždy vyslat pár holčinek z hospody na hraní nebezpečných nestvůr není to pravé ořechové). Ve chvále ale i kritice bych mohl ještě pokračovat – to si ale nechám na jindy, každopádně už se hrozně moc těším na IV., škoda že je to (nejspíš) až za rok
Roland Mu
taky se přidám ke kritice… Vlastně mám jen 2 připomínky. Na 1. Norgathu zavládla tvrdá matematika (byli jedinci, kteří dávali za 12) na 2. jste to celkem zredukovali… a teď jakoby se zase zachtělo matiky. 1x jsem hrál CP… cca 15 lidí mi zahlásilo imunita; nezraňuje a jen pomocí slov (jako ledová šipka za 4 atp) jsem dostal cca 60 dmg (což je teda trochu moc)… Ale abych pravdu řekl, apeloval bych spíše na hráče než na orgy. Ukecat toho druhého k smrti (oheň, zlomení nohou atp…), místo si pořádně zabojovat, když už tam ty potvory jsou, tak je něco špatně. Slovíčko: NEHERNĚ! jsem slyšel v boji snad 1000x; a pokud k někomu jdu s palcátem v ruce, hlavou dozadu a divně a on se mě ptá uprostřed boje: Neherně, řekni mi, co jsi… tak na to pěkně…. (počet teček = počet písmen). Věřím tomu, že kdyby každý chtěl, tak dokáže dát slovy 40 - 70 dmg (prostě ukecat se navzájem), dělalo to však jen několik hráčů… (ti ať se zamyslí, jestli to za to stálo). Naštěstí RP většiny bylo SUPER (zlaté rybky, hrobník, starosta, garda, ale i hádka mezi elfy a mnou byla super, aréna, banket v aréně, němá bylinkářka atp…). No, jen jsem chtěl říci, že jako člen elitní jednotky (královské gardy) jsem dával za 2 a byl jsem asi největší lama pod sluncem. Navíc, když kdejaký kouzelník suveréně zabil 3 válečníky. To bylo FUJ! a je jedno, že pravidla to umožnovala, ale snad hrajeme LARP a nikoliv Proroctví, abychom museli muchckinit (nebo jak se to píše) jak to jen jde. Toť vše… Jo, ještě dotatek: nic proti holkám, ale bojovat proti nim 3x mi přišlo hloupé… Snad si moje krvelačné CP užili ostatní válečníci a trochu si zabojovali (stále nic proti holkám, která hráli bojová CP…). Ps: kouzla jsem v tom boji směle ignoroval (až na zlomení nohou) a padal jsem pokud jsem dostal zásah do hlavy nebo jsem uznal za vhodné, že jste mě dostatečně rozsekali…
Berethir
Přidám svou trošku do mlýna…
Perfektní zázemí, kulisy, kuchyně a linka kolem královské rodiny a RP velkého počtu hráčů (ale od těch jsem to čekal :)…
Jako zápor vidím šílenou překombenost - asi bych jen zkopíroval Muův vzkaz…prostě Fordovo továrna na magické předměty, ringisti, neurotoxiny a éterické bytosti a tak…je to velká škoda tihle lidé co si neuměli příliš hrát to dost kazili i ostatním a bylo to otravné…
Za zlatníky jsem si hru opravdu užil a za chlapíka s démonickou loutkou taky (i když o trošku méně)
Děkuju za hezkou hru, rád přijedu znova…
Cirion
Přihodím trochu postřehů z pohledu vesničana. Zázemí bylo perfektní - jak co se týče kuchyně, hospody, tak i celkově místa hry. Možná bych pro příště využil o trochu více les na straně tábora, ale jinak super. Co se mi naopak příliš nelíbilo bylo RP a kostýmy zhruba tak třetiny hráčů…sice to může být jediná jejich akce za rok, ale účastnit se larpu v botaskách, kraťasech a krátkém roztrhaném tričku není opravdu nic moc (to samé RP - nadávat protivníkům do buze*antů na atmosféře nepřidá). Na druhé straně toto všechno brilantně vyvažuje AD, HL, taurejští a několik dalších individuí ;) Ke questům se vyjadřovat nemohu, neb jsem se jich neúčastnil (až na jednu malou noční příhodu s Rubášem, princeznou a pár dalšími vesničany:) Zdálo se mi že vcelku dosti byla nevyvážená ekonimika, peníze ztácely během hry hodnotu i bez Berethirova přičinění a jedna z mála věcí které za ně šly zakoupit byly magické artefakty, jimiž byl pak každý doslova obsypán. Napadá mě ještě několik málo dalších drobných výtek, ale celkově byla akce dosti povedená a nemohu se už dočkat na další ročník.
Silun
Nepovažuji se za spisovatele takového, abych dokázal vše vylíčit tak, jak bych si přál aby to vyznělo, nicméně pokusím se to přiblížit.
Jako materiálně založený člověk začnu u kulis a rekvizit. Jakožto účastníka již loňského (bohužel ne předloňského) Norgathu mě nikterak nezaskočilo, když jsem opět viděl pevné budovy loňského hradu, byť nyní byly rozdrobeny na několik menších budov. Ale když jsem viděl i složené díly na další budovy, neustále jsem očekával, že se během hry budou stavět budovy další a další, jak bylo v popisu Kel Nahmadu, že se musí přestavět pro účely nového hlavního města. Nevím, snad to tak bylo zamýšleno a ztroskotalo to pouze na nedostatku stavitelů ve městě. Za to mě ale naprosto dostalo, když jsem viděl všechny ty zámky co byly na svatyni. Za tím musela být spousta práce, aby i správně fungovaly (a já věřím že fungovaly dokonale, byť jsem bohužel nebyl přítomen prolomení ani jednoho z oněch zámků, ale zase jsem o každém slyšel veselou historku). To prostě nejde nezmínit a nepochválit.
Z lokací, jak už bylo i zmíněno, mi přišlo strašně škoda, že se vše (alespoň dle mého úhlu pohledu, kdy jsem pomáhal zbytku Řádu) odehrávalo buď ve městě nebo v okolí chrámu. Už ani nevím, kolikrát jsem tu cestu tam a zpět šel.
Plynutí hry. To se odvíjelo především od mých vlastních činností a mého RP. Ale v zásadě si myslím, že lépe zkopírovat skuečné zákonitosti světa již nelze. Někdy není co dělat, a to je nejideálnější doba k sepisování svých životních mouder do svitků, jindy zase, když je třeba odsloužit polení mši pro utišení duší obyvatel, je tato odsunuta kvůli soudu, během něhož se Garda vzdává svých povinností a ve městě zavládne chaos, mezitím ostatní členové Řádu odejdou opět pokoušet štěstí s prolamováním zámků a posléze i s hledáním a záchranou královské dcerky. No a polední mše se koná až za soumraku.
Co se RP týče, musím říci, ač mi nejednou bylo řečeno, jak je skvělé, že moje RP nebylo takové, jaké bych chtěl, ale možná to je jen přehnaný perfekcionismus. Hráče ostatní pak mohu jen chválit (tedy pokud mezi nimi také není někdo, kdo je tak nafoukaný jako já, že se sám sobě nelíbil), Za celou hru si pamatuji jen jedinou událost, která mě poněkud vyrušila. Jinak k tomuto musím ještě poznamenat, že drobné vžití do postavy mi připravilo zatím asi nejlepší zážitek/prožitek z LARPu (rád bych ho napsal, ale aby byl správně pochopen, musel by být dlouhý minimálně jako jedo z pěti Zjeveních). Za ten opravdu děkuji.
Ekonomiku, magické předměty a boj stáhnu krátce. Peníze jsem nepotřeboval, magický předmět jsem neměl žádný a jediný můj boj bylo si v závěrečce chránit holý život.
Nerad píši takto dlouhé vzkazy, nicméně ač vím, že větička \"Bylo to super, už se těším na čtyřku!\" je dozajista příjemná, nicméně její jediná konstruktivní hodnota je v tom, že v příštím ročníku nebude nouze o hráče.
A ještě bych dodal jednu otázku na kterou jsem se zapoměl zeptat (ono jich bylo více, ale tahle mě opravdu hlodá, neboť to, že jsem to nezjistil již během hry, považuji za své osobní zklamání) Byl opravdu nějaký veliký okultistický koncil, nebo to bylo pouze to, že si Gorthos povídal v ulicích se Sallahem a poté se bavili vražděním oveček a jejich oživováním?
Jatic
Takže:
Pokusím se taky něco sepsat ze skupinky, co si jela vlastní dějovou linii, poněkud nezávislou na té královské.
Takže: Chtěl bych poděkovat organizátorům za skvělou akci, kterou jsem si skvěle užil, CP za každodenní akce v lese(Jeřabině za perfektní ztvárnění srnky, co byla ve středu k večeři) a obecně za to, že jsem si mohl prožít život hraničáře naprosto skvěle.
Ovšem nadruhou stranu musím uznat, že v okamžiku, kdy pro nás začal dělat alchymista a my měli artefakty v podstatě zadarmo, jen za poskytování ochranky a já zjistil, že s vybavením na obou rukách a runovou šavlí jsem ve své podstatě nesmrtelný mě malinko zamrazilo. Klidně se přiznám, že za celé své vybavení jsem zaplatil dva zlaté a to bylo počertech málo. Taky se mnou prsteny přežili jednu šarvátku(bandyti v lese) a letěli do věcí ve stanu. A uznávám, že alchymista-predátor byla přehnaná věc.
Dále bych se chtěl všem omluvit za zatáhnutí neurotoxinu do hry. Sypu si popel na hlavu. Původně měl jediný přesný účel a to zabít hráče s korálky na krku a poté zmizet společně s Lancem někde v dáli. Nicméně poté, co ho alchymista zdědil začalo jeho masové používání, které nebylo v plánu.
Což mi připomíná moji akci ala Legolas. Ačkoliv nebyla zrovna košér, stojím si za tím, že při bodnutí šípem sice člověka moc nezraníte, ale otrávený šíp zafunguje.
Další věc: Co bylo za potvoru to, co na nás vyběhlo u chrámu?
No, děkuju všem za akci, moc jsem si jí užil. A sypu si popel na hlavu, že jsem nedával větší pozor na nováčky v mojí "hanze" a nechal to dojít do takových zvěrstev(cěmuž jsem jako už otrkanější hráč měl zabránit)
Kedar
Mno tak před kritikou bych rozhodně řekl, že Norgath byl naprosto super. Užil jsem si ho i během stavění a prostě celkově. Ale i přesto bych tuto akci nemohl hodnotit jako skvělou.
Užiji Đarkova slova: Bufy, bufy a bufy. Tak na mě působí pravidla Norgathu. Přidávám se naprosto k tomu, co zde psal Mu, Berethir a spousta dalších.
Ekonomika: Přišlo mi, že skutečně moc nefrčela. Peníze jsem prakticky nepotřeboval.
Kostýmy: Některé skvělé a jiné naopak tragické.
Prostředí: Také si myslím, že by to chtělo více užít i druhou stranu břehu řeky a obměnit lokace, aby nebyly pořád na stejných místech.
Jatic: Útok šípem je především nepovolený, takže je lepší to prostě nedělat. Narazil jsi zrovna na člověka, který ti to uznal, ale být tebou, tak bych to znovu raději nedělal. Je spousta věcí, které bychom mohli dělat (chytání, údery a další fyzický nátlak), abychom si zachránili život své postavy. Ale prostě to není v pravidlech, tak se to nedělá.
Deranius
Tak taky něco do mlyna. Je to jen malá část, na podrobnější recenzi je ještě čas.
Celkově: Opět velice povedená akce. Norgath patří do malé skupiny LARPů s antizmrdskou aurou. To akci zajišťuje pohodový průběh i odpuštění drobných nedostatků.
Jídlo all inclusive, ubytování v podsadách, budovy, hřbitov to vše patří podle mě k tomu lepšímu co můžeme na LARPech v ČR vidět.
RP: Celkově podle mě slušné. Bavil jsem se, vypadávání z rolí probíhalo většinou v době největšího vedra a oběda.Myslím, že to nelze hráčům zazlívat.
Večery: Vzhledem ke svému povolání mohu říct toto: Moc lidí pod 18 bylo moc. Pít ano, ale s rozumem. Nicméně je to zbytečná poznámka, neboť za lidi vybavené papírem od rodičů nesou zodpovědnost oni.(A uznávám, že jsem zatím nebyl na LARPu, kde by nezletilí nepili )
Jinak večerní zpívanice podařené a Gluma si asi taky dost lidí vybaví.)
Kostýmy: Od parádních po hrozný humusy. Psali jste tady i vy ostatní, ale dost jemně. Prostě kožbunda není kostým ani náhodou a můžete mít RP jako sám Bůh, ale v tý kožence budete za trotla. Je třeba dopředu uvést kostýmové minimum i s výhružkou o nevpuštění do hry.
Naopak uznávám odlehčení některých kostýmů v době největšího vedra. Top mazec je ElendYl, kterej to přežil.
Díky za hru, jsem zvědav co se stane do začátku čtyřky a očekávám nějaké outro na stránkách.
Inari
Ne moc ráda píšu shrnutí různých akcí (min. proto, že vždycky na něco zapomenu a zbytečně to protahuju), ale přeci jen se o to pokusím. Norgath byl můj třetí vícedenní LARP, po Tauree Themě jsem se na něj opravdu těšila a nezklamal mě. Prostředí bylo skvělé, obzvlášť les s řekou jsem si nemohla v parných dnech vynachválit. Za jídlo musím znovu holkám složit poklonu. Vařit něco chutného pro tolik lidí v nelehkých podmínkách by mě brzy odrovnalo a ony vypadaly, že je to snad baví! Že hráči byli kvalitní mě vážně nepřekvapovalo, na akci jako je Norgath jsem nic jiného nečekala. Díky začátečníkům jsem si aspoň nepřipadala tak blbě kvůli RP a kostýmu. Jediné s čím jsem měla problém byly dovednosti. Doma jsem si to nastudovala, před začátkem hry s vysvětlováním obtěžovala orgy a stejně to nešlo hladce. Má vlastní chyba byla ta, že jsem nejdřív dala příliš nízké ceny a když jsem je poučena další den chtěla zvednout, nebyl o mé lektvary už žádný zájem (alchymista rozdrtil konkurenci jak nic). Což způsobilo, že jsem se začala nudit, ale když člověk chce, tak se zabaví. Jen mi vadilo, že všechno, co umím je mi prakticky k ničemu (využila jsem jen přeměnu na veverku). A taky jsem kvůli vysvětlování často musela mluvit neherně (reálně to nepijte! vyléčí to 5 životů apod.). Ale nebýt toho šíleného alchymisty, asi by se to dalo. Jen taková poznámka, příště už prosím ne lektvary z mléka, zkyslo a byl to nehorázný humus. A taky jsem zírala na kouzla psychického mága. 10timinutový orgasmus? WTF?! Co se týče 24hodinového RP systému naprosto souhlasím s Mirandou. Ostatní tu už bylo také řečeno nejednou. Sečtenou a podtrženo Norgath jsem si užila naplno a získala nějaké zkušenosti Díky všem za to.
Dojmologie organizátorů
Elfin
Také všem moc děkuji za pomoc i pěkné hraní, mám z Norgathu pěkný, i když hodně unavený pocit. Každopádně bych ale do toho jídla šla znovu, pokud by souhlasil celý náš šestičlenný tým.
Omlouvám se lidem, pro které jsem dělala OQ, ty pro mě znamenají největší fail letošního ročníku, protože tam, kde jsem mezi vařením nezapomněla poslat CP nebo předmět do hry (=několik případů), umřela nějaká klíčová postava…
Přeji všem, ať si ještě dobře vychutnají své zážitky a těším se na další ročník! ;-)
Drake
Jako organizátor nebudu vytýkat problémy N3. Počkáme si na rozsáhlejší recenzi od Derania . Tímto bych chtěl především poděkovat všem organizátorům za svůj obětovaný čas, práci, odhodlanost, neústupnost a snahu,
dále výtečným lidem z AD za jejich morální podporu a výpomoc při stavění tábora v dešti, všem malým i íbr velkým CP jako byl Jarda, ultimátní obsluze hospůdky Kel Namhad, Loktarovi a Muovi za příjemné večeri v hospodě a na hřbitově, Dunarovi za jeho vlastní noční quest pro banku, za jeho excelentní nápad uspořádání banketu (pro mě nejzajímavější část Norgathu ), Deraniovi za jeho trpělivost a pěkně roleplayovanou postavu a nakonec všem hráčům, kteří přijeli, nebáli se zúčastnit se naší vychvalované akce, i když letos taková nebyla, ale sám za sebe můžu říct, že letos to bylo IMBAAAAAAAAA!!!!
Fotogalerie
Silun
http://zezapasu.improliga.cz/muzeum/Norgath_09.rar
Miranda
http://arien.rajce.idnes.cz/Norgath_2009/