Komorní larpy ve východních Čechách
pard.png

Letní sezóna ve východních Čechách letos začíná příjemnou sbírkou komorních larpů. Vlastně jde o nezvyklou koncentraci tohoto formátu, ale to způsobil především PotkanCon, který hostí čtyři hry.


Co to vlastně „komorní larp“ znamená? Vypůjčíme si termín z české larpedie, podle které je to hra pro menší počet účastníků (mezi 4 - 20), u níž jsou již v návrhu cíleně potlačeny otevřené fyzické konflikty. Děj se zabývá především motivy jednotlivých postav a jejich vzájemnými vztahy na úkor přímé akce. Obvykle využívá jen omezených prostor a trvá zpravidla několik hodin. Podkategorií může být například Konverzační larp.
Název vytvořil Tomáš Kopeček v roce 2005 a termín rychle přejala brněnská a později i celá česká scéna, v zahraničí se začal objevovat anglický překlad „chamber game“ či „chamber larp“.
Krátce se zastavíme u larpů, které nás v letní sezóně (doufejme) uvítají.
Na skoro všechny je umožněn volný vstup.

Delirium

Delirium se bude odehrávat ve světě velmi podobném světu současnému a že by se dalo zařadit do žánru moderní mystiky s prvky detektivky a hororu. Postavy zažijí jednu noc v domě, o kterém se ve slušné společnosti nemluví. Ve společnosti neslušné se o něm dá doslechnout ve spojitosti s paranormálními jevy. Samotný larp bude zaměřen na hru v roli a sociální situace s tím spojené. Hru pořádá Arek a uskuteční se 13. 6. v Březinách.

Hospoda mezi světy

Larp Hospoda mezi světy je na pomezí komorního žánru, protože předpokládá i fyzické konflikty. Nicméně je pro omezený počet lidí, kteří ke hře potřebují schválení organizátora (tedy pokud vás organizátor nezná a nikdo vás nedoporučí, zřejmě si nezahrajete). Hra je magicky pohádková a každý charakter je opleten tajemstvími a záhadami, které mohou odkrývat jak spoluhráči tak i postavy samotné. Odehrává se v lesích u Kozašic a o organizaci se stará Šoki, Psycho a Sirael. Očekává se 23. – 26. 7.

Ravnica

Larp Ravnica z prostedí hry Magic: the Gathering, z města gild. Hráči se stylizují do zástupců jednotlivých frakcí a pokusí se pro sebe získat co nejvíce výhod. Hra nabízí barvitý svět a celou řadu zajímavých zápletek, očekává se i vstup magie, ale nepůjde o žádné virtuální ani skutečné boje – takřka. Hra zatím nemá určeno datum, ale plánuje se na některý srpnový víkend v Poběžovicích. O organizaci se stará Šoki a Mors.

Larpy na PotkanConu

Tyto larpy je nutno zmínit zvlášť, protože vstup na ně je umožněn v rámci PotkanConu. Na něj se samozřejmě může přihlásit každý a zvolit si, jak program se mu zamlouvá. A mohou to být právě i tyto larpy.
Verdikt je už sobotní krátký larp z alternativní společnosti, která už nezná zločin, jak jej vnímáme my. Hráči se budou muset rozhodovat o vinících několika úmrtí v situaci pro jejich postavy už zapomenuté, nemyslitelné a nerozhodnutelné. Hru pořádá Joachim a Kop v Potštejně 4. 7.
Anti-semitism je komorní fantasy hra odehrávající se v hostinci ve stínu lesa. Autoři slibují poutavou atmosféru a nový přístup ke hře. Larp je určen pro osm lidí, organizuje ho Sanguinarr s Kačenou a bude 4. 7. v Potštejně.
Assenois je pondělní dopolední larp, který bere námět z druhé světové války. Na malé farmě v Assenois v Ardenách se sejde v době Vánoc několik charakterů, které se liší v mnoha názorech. Nepůjde jen o jejich výměnu, naopak do hry vstoupí i otázka jejich životů. Organizuje Drirr a larp se odehraje 6. 7. v Potštejně.
Space Station se odehrává na malé vesmírné stanici v budoucnosti. Lidé dobývají vesmír (takřka doslova), ale není vše takové, jak se na první pohled zdá. Je na hráčích, aby rozpletli pavučinu intrik a odhalili konspirace, které je dostaly tam, kdy jsou nyní. Hru pořádá Zak 6. 7. v Potštejně.

Smuteční hostina

Trochu po sezóně, nicméně v rámci komorních larpů se můžeme těšit ještě na jednu podzimní záležitost. Smuteční hostina z dílny Ewky a Singolla se chystá na 2. 10. v Poběžovicích. Komorní hororově i detektivně pojatá hra s prvky moderní mystiky je inspirována jiným larpem, Prokletím panství Whately. Pokouší se vyvarovat některých problémů starší hry a nabízí pohřební hostinu v Transylvánii. Hosté mají každý svá tajemství a několik hodin, které v rámci tryzny společně stráví, možná překvapí nejednoho z nich.
Pozn. red. Larp byl přeložen na podzim 2010.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License