Jak bylo na Potkanconu 2009
potkan.png

Před pár hodinami jsme se vrátili ze čtyřdenního běsnění zahajujícího dva měsíce prázdnin. A je mnoho věcí, na které budeme moc rádi vzpomínat. Začněme ale od začátku. Tedy vítejte na PotkanConu 2009!

Po příjezdu na nás dýchla příjemná atmosféra městečka pod zříceninou Potštejna. Několik míst, kde se Con odehrával, dostačilo náporu účastníků, který se vyšplhal k osmdesáti, pobrat. Parky, čajovna, sokolovna, stará škola a další místa na několik dní hostila mladé lidi z blízkého i širokého okolí.
Malou nervozitu z toho, že se mezi sebou ještě neznáme, rozptýlil začátek, kdy hlavní pořadatel Errikson zahájil PotkanCon několika větami a organizačními připomínkami. Část lidí pak zůstala na film, zatímco ostatní se začali živě bavit a prozkoumávat bohaté možnosti, které setkání nabízelo. První hra, kterou většina účastníků ochutnala, přispěla k dobré pohodě a nastartovala všechny následující dny naplněné až po okraj.
Mnoho bloků programu by si zasloužilo vlastní komentáře a odstavce. Ze své pozice pozorovatele jsem mohla zaznamenávat pochvalné poznámky a úsměvy, když došlo na hodnocení komorních larpů, dřevárenských turnajů, akčních her, workshopů nebo promítání. Díky dobře zvládnuté organizaci nikde nevznikaly prostoje či třenice, nezaznamenala jsem žádný vážný zádrhel, i kuchyně a zázemí byly vynikající. Všichni respektovali pravidla a chovali se ohleduplně.

Přednáškové bloky, ať už šlo o horor, anime, komixy nebo fantastiku v literatuře, nasadily dobrou úroveň a přinesly vedle zábavy i poučení. Účast na nich byla proměnlivá podle toho, s jakými dalšími bloky se přednášky kryly, ovšem na své si mohl přijít takřka každý. Díky promítacímu plátnu mohly být obohaceny o obrazové materiály a ukázky všelikých seriálů nebo filmových zpracování daných témat. Jako ve správném kině se podával popcorn, sušenky a někdy dokonce meloun.
Kdo si chtěl vyzkoušet rolové hry, mohl si zvolit z nejrůznějších larpů. Verdikt, i když patřil mezi ty méně akční, nakonec přinesl pěkný příběhový zvrat, Anti-semitism a Assenois nabídly dobře vystavěnou atmosféru, upírský larp a H.R.A. zase možnost nočního boje v ulicích Potštejna (který svou troškou přispěl tím, že o půlnoci vypnul veřejné osvětlení, což zvedlo adrenalin každému). Dooraway vtáhlo hráče do hroutícího se světa a boje mezi Tmou a Fénixem, Zorhajnské tažení připravilo družinkám nejedno překvapení (například setkání s Chuckem Norrisem) a Špína rozhýbala obchody mezi gangy Potštejna (a na všech zanechala pořádně velké mokré skvrny).
Během dnů bylo také možné navštívit různé workshopy: tanec, rukodělné výrobky, železný a dřevěný šerm, kejklířské dovednosti, natáčení filmu nebo hudební variace. Kdo dal přesnost stolním hrám, mohl se účastnit několika turnajů: Bang, Magic: the Gathering, Poker či Tiket to Ride. Po večerech dva Vypravěči nabídli čtyři stolní RPG (DnD 4e, GURPS, Dogs in the Vineyard, RatPack) a po celé dny bylo umožněno půjčovat si stolní hry pro nezávazné vyzkoušení.

Kdo nevěděl, co s načatým večerem, a nechtěl hrát noční hry nebo sledovat večerní promítání, mohl navštívit příjemné prostředí čajovny nebo táboráku s kytarami a povídáním. Spát se chodilo až po půlnoci a vstávalo na devátou, proto není divu, že při tak nabitém programu se v neděli začal projevovat spánkový deficit a slabší povahy volily méně intenzivní aktivity.
Pondělní zakončení přineslo vyhlášení nejlepších aktivit podle hlasování účastníků. Také byl zvolen král (Errikson) a královna (Sanguinarr) PotkanConu a závěrečné večerní veselení započalo u stolů s jídlem.

Con si vzal za cíl mimo jiné dát dohromady a seznámit východočeské zájemce o fantastiku a podobné žánry. Z mého úhlu pohledu se to povedlo výborně: poznali jsme se mezi sebou a užili si krásné společné chvíle. Shrnu-li to, PotkanCon na mně zanechal převelice dobrý dojem, organizátoři odvedli kvalitní kus práce a celou událost dokázali pozvednout na takovou úroveň, jaká se jen tak nevidí. Děkuji za možnost se toho všeho účastnit a budu se těšit na další podobné počiny, které nás budou spojovat a přinesou tolik užitku a potěšení jako PotkanCon 2009.


publikováno 7. 7. 2009

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License